Zeytinkale Zeytinyağı

Biz  iki kardeş olarak uzunca zamandır geçimini zeytinyağı üretimi yaparak geçiren bir ailenin Çanakkale’nin Babakale Köyü’nde doğup eğitim için farklı şehirlere giden ve büyük şehirlerin keşmekeşinden bunalıp haydi toprağa dönelim diyen köklü bir ailenin  yeni nesliyiz. Kardeşim sürekli üretim ve kalite kontrolünü devralarak köyde. Ben ise henüz tam olarak İstanbul’dan kopabilmiş değilim. Aile mesleğimiz çiftçilik. Bölgenin en büyük zeytinliklerine sahip birkaç ailesinden biriyiz.

Doğduğumuz yere dönme fikriyle Zeytinkale  markasını yaratmaya karar verdik,

Zeytinkale’yi yaratırken onlarca isim üzerinde dolaştık fakat marka tescilden birçoğu ya alınmıştı ya da içimize sindiremedik. Biz de en basitten yola çıkalım dedik ve tutkuyla baktığımız mucize diye inandığımız zeytin ve doğduğumuz topraklar, özümüzden de bir parça olsun diye Babakale’nin kalesini alalım dedik. Zeytinkale markası böyle var oldu.

İkinci aşama ise etiket nasıl olmalıydı. Hem tarihi yansıtsın hem de hikayesi olsun dedik. Çünkü bizim bir hikayemiz vardı. Etikette görmüş olduğunuz arka plandaki figürler köye ait siyah beyaz bir karposttaldan tekrar resmedildi. Orada görmüş olduğunuz limanda bulunan çeşme. O çeşme halen ayakta. Üzerinde bulunana ağaç figürü de özümüze sımsıkı bağlı olduğumuzu yansıtsın istedik.

Ürünlerimiz organik sertifikalı değil bildiğiniz gibi organik işi hem daha meşakkatli hem de lokal olarak yapılması zorunlu olan bir uygulama. En basitinden bölgede organik ürün işleyen tesis sayısı çok az. Zeytin de beklemeyi sevmeyen bir ürün olduğundan bu tarz şartları göz önünde bulundurduğumuzda “organik” yerine “iyi tarım uygulamasını” benimsiyoruz. Kullandığımız her takviye tabiri caizse doktor reçetesiyle alınıyor. Belli periodlarla toprak ve yaprak analizleri yapılıp ziraat odasına bağlı ziraat mühendislerin önerdiği ürün ve miktarlarda toprağa ve zeytine bakım için takviye ürünler kullanılmaktadır.

Şimdilik Erken hasat, natürel sızma, natürel birinci; siyah, yeşil ve kırma zeytin ürün gamımızda yer almaktadır. (Az miktarda da sabun üretimi yapıyoruz)

Ürünlerimizin tamamı kendi tarlalarımızın ürünleri olup, soğuk sıkın tekniği ile işlenmektedir.

1 litrelik ürünler koyu renk cam şişede; 5 litrelikler ise tenekede ambalajlarda paketlenmektedir.

Sizin de bileceğiniz üzere bu bölgenin coğrafi ve iklimsel özelliklerinden dolayı zeytinyağının kalitesi oldukça yüksektir. Biz de elimizden geldikçe butik çalışan yerlerde kendimize satış noktası yaratıp Zeytinkale’nin hak ettiği değeri bulması için her geçen gün çabalıyoruz. Amacımız hiçbir zaman daha çok para kazanmak değil, elimizdekinin hak ettiği değeri görmesi. Biz tüccar değiliz, müstahsiliz. Bu sebepten kendi üretmediğimiz, elimizin değmediği hiçbir ürünü markamızla nihai tüketiciye ulaştırmak gibi bir amacımız yok.

Bir sonraki hasat sezonuna kadar gerçekleştirmek istediğimiz birkaç satış noktası daha ekleyip, Babakale’de satış mağazamızı hayat geçiriyor olacağız. Geçtiğimiz sezon Bozcaada’da bir noktada satış noktamız vardı. Bu yaz sezonunda Bozcaada lokasyonunda birkaç yeri daha listemize dahil etmeye çalışıyoruz. Aynı şekilde İstanbul’da bu anlamda birkaç butik şarküteri ile görüşmelerimiz devam ediyor.

Sevgiyle kalın.

Medine Öğe

Bir cevap yazın