Anadolu’nun Kayıp Kahveleri..

500 yıllık kahve kültürümüz içeresinde otantik ve rituel kültürleri barındıran anadolu halkının dilden dile aktardıgı günümüze kadar hiç bozulmadan unutulmuş bu anadolumuzun geleneklerini ortaya çıkarmak ,yeni çagın dünyasında  suskun kalmış anadolumuzn farklı kahve kültürlerini en güzel söylemlerimiz degerlerimiz  olan manilerimiz ve atasözlerimiz ile anlatıyoruz,…Anadolumuzun aydınlığı, ışığı olan insanlarımıza minnettarız. Hep sizlerin ışığında aydınlanacak yolumuz.

CİLVELİ GAYFE (Damatlık)

Cilveli kahve Manisa ve yöresinin geleneksel kahvesi. Manisa sarayında şehzadelere sunulan Cilveli kahve şehir ve çevresine mâlolmuş. Cilveli kahve ismi ise ‘kız isteme’den geliyor. Şehzadelere sunulan bu kahveyi zamanla gelin adayları istemeye gelenlere yapar olmuşlar. Rivayete göre kendilerini beğendirmek için biraz da cilve yapan kızlar yüzünden kahvenin adı Cilveli kahve olarak kalmış. Bu kahvenin özelliği köpüklü Türk kahvesinin üzerine dökülen çifte kavrulmuş badem parçaları vemesir macunundan oluşan baharat. Kahve yapımında marifet bademlerin fincanın üzerinde kalması, dibe çökmemesi.eger kahvenin üstündeki bademler tatlı ise istemeye gelinen kızın gönlü vardır,bademler acısı gönlü yoktur. Bunun için bademin çifte kavrulmuş olması önemli. İçenin ise kaşıkla bu bademleri dökmeden ve çöktürmeden yiyebilmesi gerekiyor. Kahvenin köpüğü, badem ve baharat karışımı özel bir tad oluşturuyor. Cilveli Kahve’nin patenti Tamer Çipiloğlu’na ait. Manisa’da içmek isterseniz Yenihan’da mesut alpboga nın işlettiği Han Cafe’de Cilveli Gayfe adıyla bulabilirsiniz. Bu kahveyi içmek için Manisa’ya uğrayanlar az değil.

TARZ-I HUSUSİ (Süvari Kahvesi)

Süvari kahvesi ya da bir diğer adıyla Tarz-ı Hususi (Tarsusi), sunum tarzıyla dikkati çeken değişik bir Türk Kahvesidir.. Ege’de Süvari Kahvesi, Akdeniz’de de Tarz-ı Hususi yani kısaca Tarsusi olarak bilinen kahve içilir. Osmanlı döneminde böyle bir sunum olduğu ve bu sunuma kişiye özel anlamına gelen “Tarz-ı hususi’’ adını verdikleri söyleniyor. Süvari kahvesinin pişirilmesi diğer bildiğimiz klasik Türk kahvesinden farklı değildir. Kahvenin özelliği, kahvenin klasik porselen kahve fincanı yerine ince belli çay bardağında servis edilmesidir. Ayrıca, Süvari’de normal Türk kahvesine kıyasla çok daha az köpük olur. Genellikle sade ve şekersiz olarak hazırlanır. Denilenlere göre, Ege de efeler nargilenin yanında mutlaka sade süvari kahvesi içerlermiş. Tütün ve kahve ayrı bir keyif verdiği için ve nargile 2-3 saat gibi uzun sürede içildiğinden fincanda gelen kahve çabuk bitermiş. Bundan dolayı bardakta ve Efenin nargile keyfinin son deminde getirilir.

Bir cevap yazın